top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תReut Melzer

תזונה בגורים כבסיס אופטימלי לחיים בוגרים

עודכן: 5 בדצמ׳ 2020


הצרכים התזונתיים של גורי כלבים וחתולים שונים מאלו של כלבים וחתולים בוגרים ומבוגרים.

בשנה הראשונה לחייהם כל מערכות הגוף בשלבי התפתחות. העצמות, השרירים, מערכת הרבייה, מערכת העיכול והנשימה, כל אלה זקוקים לאנרגיה, ויטמינים, מינרלים, שומנים וחלבונים לצורך התפתחות וגדילה אופטימליות.

גורים נגמלים מחלב אם בגיל 8 שבועות. בשלב הגמילה רצוי להעבירם בהדרגה למזון יבש המיועד לגורים בלבד בשילוב עם מזון רך לתקופה של כשבוע עד שבועיים.

היעד בהזנה מאוזנת ונכונה הוא להביא לבסיס גופני טוב שיוביל לבגרות בריאה.

תזונה מאוזנת ואיכותית של גור היא קריטית:


- להתפתחות תקינה של מערכת השלד והשרירים.

- לחיזוק המערכת החיסונית.

- למניעה או למזעור סיכויים לבעיות אורתופדיות בעתיד.


בשוק קיים מגוון רחב של מזונות שלעתים מוביל לבלבול רב בקרב בעלים של כלבים וחתולים.

במה להאכיל? עם או בלי דגנים? מזון יבש או רך? או בכלל מזון טבעי?"היעד בהזנה מאוזנת ונכונה הוא להביא לבסיס גופני טוב שיוביל לבגרות בריאה."כיצד נראית התפתחות תקינה של גור?


בכלבים:

קצב הגדילה של גורים מהיר מאוד בחודשים הראשונים לחייהם, מעט לקראת סוף השנה הראשונה ופוסק בגילאים 10-12 חודשים אצל כלבים קטנים ובינוניים, ובגילאים 18-24 חודשים אצל כלבים גדולים וענקיים.

גזע, גנטיקה, תזונה ותנאים סביבתיים הם המשפיעים על קצב הגדילה השונה בגורים. כדאי לתעדף קצב התפתחות אופטימלי ולא מקסימלי מכיוון שהתפתחות אטית ויציבה מאפשרת לגור להגיע למצב גופני אופטימלי בשלב שהגור הופך לבוגר ובכך נמנעים מהשמנה ובעיות הנלוות לה. לעומת זאת, בקצב התפתחות מקסימלי, הגור גדל בקצב מהיר ככל האפשר בשל האכלה במזון עתיר שומן, מה שמגדיל את הסיכויים ללקויות במערכת השלד, השמנה ולבעיות אורתופדיות בעתיד."כדאי לתעדף קצב התפתחות אופטימלי ולא מקסימלי."בחתולים:

קצב הגדילה מהיר ודומה לזה של גורי כלבים מגזע קטן. בהגעה ל- 80% ממשקל גופם הבוגר, באזור גיל שמונה חודשים, קצב הגדילה מעט, ופוסק בגיל 10-12 חודשים. גם אצל חתולים, קצב התפתחות אופטימלי עדיף על קצב מקסימלי והוא קשור בתהליך מורכב המושפע מגנטיקה, תזונה ותנאים סביבתיים. תזונה מאוזנת היא קריטית לבריאותו והתפתחותו התקינה של גור החתולים, ויש לה קשר ישיר להתפתחות המערכת החיסונית.

האכלת גורים במזון המיועד לכלבים וחתולים בוגרים אינה מומלצת כלל בגלל יחסים שונים של מרכיבים באוכל. גם אם קיים אותו אחוז חלבון או שומן במזון לבוגרים, עלולים להיות חסרים תזונתיים במרכיבים אחרים כמו סידן..


כאשר בוחרים מזון לגורים כדאי להבין מעט במרכיבים התזונתיים הדרושים לגור:


חלבון:

הדרישה לחלבון היא הגבוהה ביותר מידי לאחר הגמילה והיא הולכת ופוחתת לאחר מכן.

כלב: אחוז החלבון המומלץ לצמיחה אופטימלית של גורי כלבים במזון יבש הוא 22-32%.

חתול: הטווח המומלץ של חלבון במזון גורים יבש הוא 35-50% כאשר 9% ממנו לפחות הוא ממקור בשרי. זהו הטווח המועדף להתפתחות אופטימלית ולכן לא מומלץ לעבור אותו. .


שומן:

חשוב כמקור לאנרגיה ולנשיאת ויטמינים ממסים בשומן. עודף בשומן יוביל להשמנה, לבעיות אורתופדיות ולהעלאת הסיכויים לבעיות נלוות כמו סכרת..

כלב: טווח אחוז השומן המומלץ במזון יבש לגורי כלבים הוא 10-25%.

חתול: הטווח המומלץ של שומן במזון יבש לגורי חתולים הוא 18-35%.


פחמימה:

צריכת הקלוריות היומית צריכה להיות מותאמת לגזע, לגיל ולפעילות הגור ושלא תעבור את ה- 20% בגורי כלבים. בחתולים כדאי למזער למינימום את כמות הפחמימות מכיוון שיש להם יכולת מוגבלת בעיכול פחמימות בשל היותם קרניבורים מוחלטים (אוכלי בשר).


סידן:

חשוב להתפתחות העצמות, אך יש להיזהר מצריכת יתר של סידן העלולה לגרום לשקיעתו באיברים כמו כליות, שלפוחית השתן וכלי הדם.

כלב: הדרישה לסידן בגורים מגזע גדול עד ענק נמוכה מזו של גורים מגזע קטן מכיוון שכמות גדולה של סידן במזון יכולה לגרום לבעיות אורתופדיות בשלד. ההמלצה היא 0.7-1.7% סידן במזון יבש.

חתול: מזון יבש לגורי חתולים צריך להכיל 0.8-1.6% סידן.


מזון חתולים חייב להכיל:


ויטמין A, חומצות האמינו תאורין וארגינין, חומצה ארכיונית, הוויטמינים ניאצין (B3) ופירידוקסין (B6) וכמויות גבוהות יותר של שומן וחלבון בהשוואה לכלבים.


חשוב לשים לב לתוספות הניתנות בנוסף ולהגביל חטיפים לעד 5% הצריכה היומית הכוללת."האכלת גורים במזון המיועד לכלבים וחתולים בוגרים אינה מומלצת כלל בגלל יחסים שונים של מרכיבים באוכל. גם אם קיים אותו אחוז חלבון או שומן במזון לבוגרים, עלולים להיות חסרים תזונתיים במרכיבים אחרים כמו סידן."

תדירות האכלה:


בגורי כלבים, ההמלצה היא להאכיל 3 פעמים ביום עד גיל שנה כאשר המנה היומית מחולקת לשלוש, לפי הכמות המומלצת לגיל, למשקל, לרמת הפעילות שלו ולגודלו של הגור. מומלץ להגביל זמני האכלה. האכלה לא מוגבלת מעלה את הסיכוי להשמנה.

בגורי חתולים, האכלה לא מוגבלת מומלצת עד גיל 5 חודשים ולאחר מכן 2-4 ארוחות ליום.


כיצד לבחור מזון איכותי?


כלבים, בשונה מחתולים, אינם קרניבורים מוחלטים. במזון של כלבים מרכיב הבשר (החלבון) הוא העיקר ושאר המרכיבים כוללים דגנים, פירות וירקות, וכל אלה הם מקור חיוני לוויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים. מזון איכותי יכיל את כל אלו ובאיכות גבוהה. חסרים תזונתיים קורים כאשר כלבים וחתולים ניזונים מתזונה ביתית לא מאוזנת, כשחתולים אוכלים מזון לכלבים ולהפך, כשגורים אוכלים מזון לבוגרים או כשחתול או כלב אוכלים רק סוג אחד של מרכיב תזונתי (לדוגמה, תזונה המורכבת מבשר בלבד, תגרום לחוסר בסידן ולעודף זרחן שיוביל לבעיה משנית הנקראת היפרפאראתירואידיזם המתאפיינת בבעיות התפתחות העצמות וחוסר איזון בסידן וזרחן. הזנת חתולים בדגים נאים עלולה לגרום לחסרים בחומצת האמינו טיאמין, והאכלה בכבד יכול לגרום להרעלת ויטמין A גם בכלבים וגם בחתולים)."חסרים תזונתיים קורים כאשר כלבים וחתולים ניזונים מתזונה ביתית לא מאוזנת, כשחתולים אוכלים מזון לכלבים, כשגורים אוכלים מזון לבוגרים או כשחתול או כלב אוכלים רק סוג אחד של מרכיב תזונתי."קריטריונים לבחירת מזון לגורים ולכלבים בוגרים:


1. תווית (AAFCO (Association of animal feed control official- מספקת מידע על המזון, כולל שלב החיים לו הוא מיועד (גור, בוגר, מבוגר) ואם נעשו מבדקים להוכיח שהפורמולה פוגשת את הצרכים התזונתיים של בעל החיים.

2. גודל/שלב התפתחותי- יש לבחור מזון בהתאם לצרכיו ההתפתחותיים של בעל החיים. גזע קטן, בינוני וגדול, וגור, בוגר או סניור (מבוגר).

3. מכיל את כל המרכיבים הנחוצים להתפתחות אופטימלית (אנרגיה, חלבון, שומן, סידן, זרחן, ויטמינים, מינרלים וחומצות אמינו שומן חיוניות).

4. הסתכלו על רשימת המרכיבים: בראש הרשימה יופיע המרכיב העיקרי. הימנעו ממזונות שאין ביכולתכם לדעת את תכולתם (לדוגמה "בשר", "איברים פנימיים").

5. הימנעו ממזונות המכילים תירס. תירס הוא מרכיב זול שערכיו התזונתיים נמוכים והוא גורם עיקרי לאלרגיות המאופיינות לרוב בהתגרדויות. שקים גדולים וזולים של מזון לכלבים וחתולים לרוב מכילים יותר תירס שנותן את מרב נפח השק.

6. בחרו את סוג המזון שיתאים לבעל החיים שלכם בלבד- גם אם מזון מסוים מדורג כגבוה ואיכותי, כל בעל חיים יגיב אליו בצורה אחרת ולכן אין להשוות לכלב או חתול אחר שאוכלים את אותו המזון, ולהתאים לכל חיה את המזון שיהיה הטוב עבורה. לפעמים זה לוקח זמן...


וזכרו- תזונה בריאה ואיכותית היא מרכיב חשוב ובסיסי להתפתחות בריאה ומזעור סיכויים לבעיות בריאותיות אל תחסכו ובחרו עבורם מזון מתאים וטוב. זה יחסוך לכם הרבה בעיות בעתיד.


97 צפיותתגובה 1

פוסטים אחרונים

הצג הכול

1 Kommentar


אהוד מלצר
אהוד מלצר
08. Dez. 2020

כלבת השיצו שלנו סבלה מאירועים חוזרים של אלרגיה קשה שהתבטאה בגירוי עור מכוער, מתמשך ומטריד בבתי השחי. דר מלצר נרתמה לטיפול בה שכלל טיפול מקומי, טיפול בתרופות שונות והדרכה כיצד לרפא את הפריחה המטרידה. בסופו של דבר הכלבה הבריאה לחלוטין והכל הודות לטיפול המקצועי, המסור והתומך תוך מעקב צמוד ואחראי. דר מלצר היא רופאה מהשורה הראשונה עם לב ענק ואוהב.

Gefällt mir
bottom of page